LENZE E82EV751-2C INVERTER DRIVE
MOQ : 1 Piece
LENZE E82EV751-2C INVERTER DRIVE Specification
  • Automation Grade
  • Automatic
  • Mounting Type
  • Panel Mount
  • Cable Length
  • Depends on installation; not fixed
  • Speed Range
  • 0.5 Hz to 400 Hz
  • Connectivity Type
  • Terminal Block
  • Phase
  • Single Phase Input / Three Phase Output
  • Sensor Type
  • Sensorless
  • Remote Control
  • Yes
  • Load Capacity
  • As per rated current
  • Features
  • EMC filter integrated, integrated brake chopper, pluggable terminals
  • IP Rating
  • IP20
  • Drive Type
  • AC Inverter Drive
  • Frequency
  • 50/60 Hz
  • Application
  • Industrial Motor Control
  • Weight
  • 1.2 kg
  • Screen Size
  • No in-built display, uses external keypad
  • Processor Type
  • Microprocessor-based
  • Control Type
  • V/Hz, Sensorless Vector Control
  • Material
  • Plastic and Metal Housing
  • Power
  • 0.75 kW
  • Temperature
  • -10C to +55C (Operating)
  • Voltage
  • 230V AC
  • Protection Features
  • Overload, Overvoltage, Over Temperature, Short circuit
  • Analog Inputs
  • 1 x 0-10V / 0-20mA
  • Start/Stop Control
  • Terminals or Serial communication
  • Output Current
  • 4.2 A
  • Programming Options
  • Parameterizable via Lenze keypad or software
  • Digital Inputs / Outputs
  • 4 DI / 1 DO
  • Model Number
  • E82EV751-2C
  • Motor Types Supported
  • Asynchronous AC motors
  • Display Type
  • Status LEDs
  • Cooling
  • Fan cooled
LENZE E82EV751-2C INVERTER DRIVE Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
About LENZE E82EV751-2C INVERTER DRIVE
Frequency Inverter Model: E82EV7512C ID No: 00490604 Product No.: 01504261 Input: Voltage: 230 240 V AC Current: 9 A (5.2 A) Frequency: 50 60 Hz 1 (3)/N/PE Output: Voltage: 0 230/ 240 V AC Current: 4 A Power: 0.75 kW/ 1 hp Frequency: 0 650 Hz 3/PE
Versatile Motor Control for Industrial Applications
Comprehensive Protection and Reliable Operation
FAQ's of LENZE E82EV751-2C INVERTER DRIVE:
Q: How is the LENZE E82EV751-2C inverter drive programmed or configured?
Q: What protection features are included with this inverter drive?
Q: When should I choose the E82EV751-2C inverter for my application?
Q: Where can the LENZE E82EV751-2C be mounted?
Q: What are the main benefits of using this inverter drive?
Q: How do I control the start and stop functions of this drive?
Q: What types of motors and input power does this inverter support?
A: It supports three-phase asynchronous AC motors and operates with a single-phase 230V AC input, making it flexible for various automation tasks.
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in LENZE SERVO DRIVE, SERVO MOTOR AND CNC SPARE PARTS Category
LENZE E84AVSCE1834VB0 DRIVE (DAMAGE)
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : Industrial Grade Components
Features : Integrated safety features, overload protection, motor temperature monitoring
Load Capacity : Suitable for 18.5 kW motor load