ABB XT4H 250 (CCAA041527) CIRCUIT BREAKER
MOQ : 1 Piece
ABB XT4H 250 (CCAA041527) CIRCUIT BREAKER Specification
  • Rated Short Circuit Breaking Current
  • 70 kA
  • Breaking Capacity
  • 70 kA @ 415 V AC
  • Mechanical Life
  • 20,000 Operations
  • Phase
  • Three Phase
  • Rated Short Circuit Making Current
  • 154 kA
  • Product Type
  • Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Installation Options
  • Fixed
  • Function
  • Protection and Control
  • Poles Number
  • 4
  • Rated Voltage
  • 690 V AC
  • Rated Current
  • 250 A
  • Rated Frequency
  • 50/60 Hz
  • Curves
  • H (High) Breaking Capacity Curve
  • Temperature Protection
  • Adjustable Thermal Protection
  • Weight
  • 3.06 kg
  • Color
  • Grey
  • Terminal Type
  • Front Connect (screw type)
  • Dimensions (H x W x D)
  • 140 mm x 210 mm x 86 mm
  • Mounting Type
  • Panel Mounted
  • Operating Temperature Range
  • -25C to +70C
  • Protection Class
  • IP20
  • Trip Unit
  • Electronic or Thermal Magnetic
  • Frame Size
  • XT4H 250
ABB XT4H 250 (CCAA041527) CIRCUIT BREAKER Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 500 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
About ABB XT4H 250 (CCAA041527) CIRCUIT BREAKER
XT4 250A Frame Size 250 A frame available up to 600 V UL. Thermal-magnetic, MCS, MCP basic and advanced trip units. Max interrupt rating of 200 kA at 480 V, 100 kA at 600 V. Advanced electronic trip offer embedded Bluetooth communication, allowing interaction without direct contact.
Robust Protection for Demanding Applications
Flexible Installation and Reliable Operation
FAQ's of ABB XT4H 250 (CCAA041527) CIRCUIT BREAKER:
Q: How can the ABB XT4H 250 circuit breaker be mounted?
Q: What types of trip units are available with this circuit breaker?
Q: When should thermal protection settings be adjusted?
Q: Where is the ABB XT4H 250 ideally used?
Q: What is the process for resetting the breaker after a trip?
Q: How does the IP20 protection class benefit the user?
Q: What is the main benefit of the high breaking capacity of 70kA?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Circuit breaker Category
Air Circuit Breaker (Acb)
Air Circuit Breaker (Acb)
Minimum Order Quantity : 1 , , Piece
Color : Black
Breaking Capacity : 65 kA
Function : Overcurrent protection
Rated Current : 1600 A