SIEMENS LOGO 6ED1 055-1FB00-0BA1
MOQ : 1 Piece
SIEMENS LOGO 6ED1 055-1FB00-0BA1 Specification
  • Screen Size
  • LCD 6-line display
  • Automation Grade
  • Automatic
  • Features
  • Easy programming, Modular Expansion, User-friendly Interface, Integrated Display
  • Phase
  • Single Phase
  • Processor Type
  • Integrated Microprocessor
  • IP Rating
  • IP20
  • Application
  • Industrial Automation, Control Panels, Building Management
  • Load Capacity
  • 8 Digital Inputs / 4 Digital Outputs
  • Mounting Type
  • DIN Rail
  • Control Type
  • Programmable
  • Weight
  • Approx. 300 g
  • Frequency
  • 50/60 Hz
  • Remote Control
  • Yes
  • Cable Length
  • As per installation and application requirement
  • Sensor Type
  • Supports External Sensors (Digital/Analog via modules)
  • Connectivity Type
  • Ethernet (via communication module), Expansion Module supported
  • Material
  • Plastic, Polycarbonate Housing
  • Power
  • AC/DC powered
  • Temperature
  • 0C to 55C (Operating)
  • Voltage
  • 115/230 V AC
  • Protection Class
  • II
  • Short-circuit Protection
  • Yes
  • Relative Humidity
  • 5% to 95%, non-condensing
  • Programming Language
  • LOGO! Soft Comfort
  • Number of Integrated Outputs
  • 4 (Relay)
  • Expansion Capability
  • Up to 24 Digital Inputs, 16 Digital Outputs with expansion modules
  • Integrated Clock
  • Yes, Real-time clock with battery backup
  • Output Type
  • Relay
  • Storage Temperature
  • -40°C to +70°C
  • Order Number
  • 6ED1 055-1FB00-0BA1
  • Dimensions (W x H x D)
  • 72 mm x 90 mm x 55 mm
  • Number of Integrated Inputs
  • 8 (Digital)
  • Input Type
  • Digital
  • Programming Interface
  • Built-in mini USB
  • Display Type
  • Backlit LCD
SIEMENS LOGO 6ED1 055-1FB00-0BA1 Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
About SIEMENS LOGO 6ED1 055-1FB00-0BA1
SIEMENS 6ED1 055-1FB00-0BA1-MODULE Main Category: Electronics | Sub-Category: Module | Status: Original and Overhauled SIEMENS Part Number: 6ED1 055-1FB00-0BA1 | ICDC Part Number: ICDC-030341 Description: 6Ed1  Expansion Module Sv / E / A: 230V / 230V / Relays, 2Hp, 4 Di / 4 Do