PRO-FACE PFXGP4301TADC
PRO-FACE PFXGP4301TADC
PRO-FACE PFXGP4301TADC
PRO-FACE PFXGP4301TADC
PRO-FACE PFXGP4301TADC
PRO-FACE PFXGP4301TADC
PRO-FACE PFXGP4301TADC
PRO-FACE PFXGP4301TADC Specification
  • Frequency
  • 50/60 Hz
  • Processor Type
  • 32-bit RISC CPU
  • Automation Grade
  • Automatic
  • IP Rating
  • IP65 (Front) / IP20 (Rear)
  • Mounting Type
  • Panel Mount
  • Application
  • Industrial Automation
  • Phase
  • Single Phase
  • Screen Size
  • 5.7 inch TFT LCD
  • Connectivity Type
  • Ethernet, Serial RS232/RS485, USB
  • Features
  • Color Touch Display, Wide Communication Capability
  • Weight
  • Approx. 0.65 kg
  • Control Type
  • Touch Screen
  • Remote Control
  • Yes
  • Material
  • Polycarbonate, ABS
  • Power
  • 6.5 W Max
  • Temperature
  • 0 to 50C (operating), -20 to 60C (storage)
  • Voltage
  • 24 V DC
  • Humidity
  • 10% to 90% RH (non-condensing)
  • Display Colors
  • 65,536 Colors
  • USB Ports
  • 1 x USB Type-A, 1 x USB Mini-B
  • Backlight
  • White LED
  • Memory
  • FLASH EPROM 8 MB
  • Serial Ports
  • 1 x RS-232C, 1 x RS-422/485
  • Operating System
  • Pro-Face GP-Pro EX Compatible
  • Dimensions
  • Width: 176 mm, Height: 135 mm, Depth: 40 mm
  • Display Resolution
  • 320 x 240 pixels (QVGA)
  • Touch Panel Type
  • Analog resistive
  • Cooling Method
  • Natural Air Circulation
About PRO-FACE PFXGP4301TADC
PRO-FACE PFXGP4301TADC
GP-4301T, RATING:- CLASS2 24V DC 0.43A, We(TAJ ELECTRICALS) are a well-reputed firm that  export and supply an extensive range of USED PLC  in Bhavnagar, Gujarat, India. Offered product is made by professionals incorporating the best in class raw material and most recent techniques. This product is made in compliance with industrial quality parameters, to ensure its flawless range at users end. Moreover, our provided PLC can be obtained from TAJ ELECTRICALS at nominal rates.